Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po tym krwawym przerywniku rozpoczęło się przesłuchanie Skrzetuskiego. Tuhaj-bej i Chmielnicki rozpoznali w nim dzielnego, młodego rycerza księcia Wiśniowieckiego, co – obok jego hardej postawy – wzbudziło dla niego szacunek wśród zebranych atamanów.

Gdy także po niego wpadł tłum pijanych Kozaków, Chmielnicki wpadł na pewien pomysł uratowania Lacha. Niewiele myśląc, poinformował Tuhaj-beja o tym, że Jan jest jego jeńcem, więc Tatar nie może nim dysponować wedle własnej woli.

Atak furii Tuhaj-beja przerwało pojawienie się starego Kozaka z listem do Chmielnickiego od hetmana Potockiego, który informował, że właśnie wysyła swojego syna i wojsko przeciw Kozakom. Był to moment przełomowy – wybuchła wojna. Tym samym hetman zaporoski objął nieograniczoną władzę wojskową:
„Po chwili huk dział z bramy prowadzącej z Hassan-Basza do siczowego majdanu zatrząsł ścianami izby i rozległ się posępnym echem po całym Czertomeliku, zwiastując wojnę. Rozpoczynał on także epokę w dziejach dwóch narodów, ale o tym nie wiedzieli ni pijani siczowcy, ni sam hetman zaporoski”.


Rozdział XII

Nastała noc. Skrzetuski razem z Chmielnickim z Tuhaj-bejem spędzili ją u koszowego. Uzgodnili wykup Lacha od Tatara za dwa tysiące talarów, które stopniowo wzrosły do czterech, gdy tylko Tuhaj-bej usłyszał, że Chmielnicki może zapłacić gotówką.

Po rozejściu się zebranych na spoczynek, hetman zaporoski i poseł książęcy zostali w końcu sami. Nadarzyła się sposobność do szczerej rozmowy. Skrzetuski usłyszał, że jest wolny i może odjechać, jeśli przyrzeknie, iż to, co widział, zachowa tylko dla siebie. Oczywiście nie zgodził się na taki warunek. Jakby tego było mało, wyrzucił Chmielnickiemu, że sprzedał interesy Rzeczpospolitej dla własnych korzyści. Mimo iż jego rozmówca bronił się walką o prawa Kozaków, dążeniem do uniezależnienia się ich przed uciskiem Polaków, Skrzetuski nie dał się przekonać: „- Krew przelana ci zaciąży, łzy ludzkie oskarżą, śmierć cię czeka, sąd czeka!”. Dyskusja zakończyła się zapadnięciem w sen pijanego Chmielnickiego.

Rozdział XIII

Następnego dnia piesze i konne wojska kozackie i tatarskie, dowodzone przez doświadczonych żołnierzy, wyruszyły razem w pole w kierunku Kudaku. Ich przeciwnicy byli bardzo nieliczni. Składało się na nich około dwóch tysięcy husarii, sześć tysięcy semenów pod dowództwem pułkownika Krzeczowskiego i starego Barabasza oraz tysiąc niemieckiej piechoty pod wodzą młodego Stefana Potockiego. Chmielnickiemu i Tuhaj-bejowi nie sprawiło większego trudu pokonanie tych oddziałów. Po starciu w okolicy Kudaku skierowali się na Żółte Wody.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 -  - 35 -  - 36 -  - 37 -  - 38 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Ogniem i mieczem” w pigułce
2  Motyw wojny w „Ogniem i mieczem”
3  Szczegółowy plan wydarzeń „Ogniem i mieczem”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: