Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przez cały czas w oddziałach Chmielnickiego, na jednym z wozów taborowych więziony był osłabiony raną od łuku Jan Skrzetuski.

Rozdział XIV

W czasie, gdy przywódcy Kozaków i Tatarów upajali się zwycięstwem, o oblężeniu Kudaku – z huku dział – dowiedzieli się Barabasz i Krzeczowski, dowodzący sześcioma tysiącami Kozaków rejestrowych, z którymi podróżował regiment niemieckiej piechoty pod wodzą pułkownika Flika.

Każdy z trzech żołnierzy miał własną wizję starcia z wrogiem. Krzeczowski chciał nazajutrz samodzielnie pokonać rebelię, mając nadzieję, że nieprzyjaciel będzie wyczerpany szturmem na Kudak. Marzył o godności hetmańskiej. Flik z kolei przekonywał do natychmiastowego ataku, posiłkując się elementem zaskoczenia.

Dwaj dowódcy odłączyli się od Barabasza, podpłynęli do obozu wroga, ukryli swoje łodzie w trzcinach i czekali na rozwój sytuacji. Rankiem zostali wezwani przez Chmielnickiego na rozmowę. Dowódca Kozaków zaproponował Krzeczowskimu rozmowę na osobności. Po powrocie ten drugi był już po stronie hetmana zaporoskiego. Gdy bezskutecznie rozkazał Flikowi i Barabaszowi, aby się poddali, zabił Niemca, a drugiego towarzysza oddał na śmierć Kozakom z jego własnej chorągwi.

„Rzeczpospolita leżała w prochu i krwi u nóg Kozaka”.

Rozdział XV

Przebywający w niewoli u Chmielnickiego Skrzetuski dowiedział się od Zachara o zdradzie Krzeszowskiego i jej tragicznych konsekwencjach. Niepokój rycerza o swoją narzeczoną znacznie się nasilił. Starał się zminimalizować go, przekonując sam siebie, że Kurcewiczówny spełniły jego prośbę i są już w Łubniach pod opieką księcia Wiśniowieckiego.

Tymczasem Kozacy kierowali się w kierunku Żółtych Wód. Po drodze natknęli się na nieliczne – w porównaniu z ich dwudziestopięciotysięczną armią – oddziały młodego Stefana Potockiego, któremu towarzyszył bardziej doświadczony pułkownik Stefan Czarniecki. Szóstego maja wybuchła bitwa. Oglądał ją Skrzetuski. Przez cały czas był pod wrażeniem husarii, która odważnie szła na znacznie liczniejszego i lepiej uzbrojonego wroga. Pierwsze starcie zakończył rzęsisty deszcz.

Doprowadziwszy porażką Tuhaj-beja do granic wytrzymałości, Chmielnicki postanowił przekupić Kozaków z obozu polskiego i zasilić nimi swoje oddziały. Tak też się stało w poniedziałek, gdy w kulminacyjnym momencie walki chorągiew Bałabana przeszła na jego stronę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 -  - 35 -  - 36 -  - 37 -  - 38 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Ogniem i mieczem” w pigułce
2  Charakterystyka Heleny
3  „Ogniem i mieczem” jako powieść pisana „ku pokrzepieniu serc”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: