Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następcą Skrzetuskiego został Podbipięta.

Jan nie cieszył się z awansu – zdradził Wołodyjowskiemu, że po pomszczeniu Heleny wstąpi do klasztoru:
„Ale choćbym ją też i żywą odnalazł, zali to nie będzie za późno? Strzeż mnie, Boże, bo o wszystkim mogę myśleć, tylko nie o tym, strzeż, Boże, rozumu mojego! Już ja niczego więcej nie pragnę, jeno wyrwać ją z tych rąk potępionych, a potem niech ona znajdzie taki przytułek, jakiego i ja będę szukał. Widać woli bożej nie było... Daj mnie się modlić, Michale, a krwawiącej rany nie tykaj…”.


Rozdział V

„Pan Skrzetuski szedł ze swym podjazdem w ten sposób, że we dnie wypoczywał w lasach i jarach, pilnie rozstawiając straże, a nocami tylko posuwał się naprzód”. Celem jego misji było dowiedzenie się, czy Krzywonos ze swymi czterdziestoma tysiącami ludzi nadal oblega Kamieniec, czy też – zrezygnowawszy z bezowocnego oblężenia - idzie z pomocą Chmielnickiemu. Miał także zorientować się o poczynaniach dobrudzkich Tatarów, „czy już Dniestr przeszli i połączyli się z Krzywonosem, czy z tamtej strony jeszcze leżą?”.


Jan wpadł na pomysł, by rozprzestrzenić plotkę o pokonaniu Chmiela oraz o tym, że towarzyszy mu całe wojsko Wiśniowieckiego. Dzięki temu udało mu się przestraszyć Krzywonosa do tego stopnia, że zaczął się wycofywać z obawy przed spotkaniem, polecając przedtem Bohunowi, by stanął do walki i pojął jak najwięcej jeńców.

Rozdział VI

Skrzetuski podzielił oddziały na mniejsze tak, aby móc otoczyć i pokonać wroga. Dowodzenie nad jednym powierzył Zagłobie, który miał problemy z odnalezieniem się w nowej roli. Dopiero obserwowanie Wołodyjowskiego, który cieszył się ogromnym szacunkiem i poparciem swoich ludzi spowodowało, że szlachcic poczuł się pewniej, aż za pewnie… Gdy doniesiono mu o zbliżających się nieznajomych na koniach, mimo iż okazało się, że byli to goście chłopskiego wesela, on rozkazał ludziom otoczyć zaskoczonych biesiadników. Nie wiadomo, jakby skończyła się ta opowieść, gdyby nie pomysł któregoś z weselników, by poczęstować Zagłobę miodem. Dowódca i jego ludzie upili się do nieprzytomności, bawiąc się na weselu do białego rana. Gdy w końcu zasnął, nawiedziły go koszmary. Jak się później okazało, przebudzenie było jeszcze gorsze – stał nad nim Bohun.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 -  - 35 -  - 36 -  - 37 -  - 38 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Ogniem i mieczem” w pigułce
2  Charakterystyka Skrzetuskiego
3  Historia w „Ogniem i mieczem”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: