Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział VII

„Zagłoba leżał związany w kij do własnej szabli w tej samej izbie, w której odbywało się wesele, a straszliwy watażka siedział opodal na zydlu i pasł oczy przerażeniem jeńca”.
Gdy Bohun zaczął streszczać Zagłobie okoliczności ich ostatniego spotkania, szlachcic w myślach żegnał się z życiem. Po zamknięciu go w chlewie, udało mu się podsłuchać rozmowę mołojców o zbliżającym się wyjeździe za Jampol.

Wiedząc, że nie uda mu się uciec, zdecydował, że zginie w walce – wdrapał się na stryszek, skąd dzielnie bronił się przed próbującymi go ściągnąć Kozakami. Przed śmiercią uratowały go niezidentyfikowane strzały – okazało się, że na mołojców i Bohuna napadł z oddziałem Wołodyjowski! Po przegonieniu Kozaków bohaterowie połączyli swe siły i wspólnie ruszyli ku Jarmolińcom.

Rozdział VIII

Pokonanemu Bohunowi udało się wrócić do obawiającego się natarcia Wiśniowieckiego Krzywonosa.

Tymczasem Zagłoba nieustannie wspominał swoją walkę w chlewie, przedstawiając siebie jak najodważniejszego rycerza Rzeczypospolitej. Poinformował towarzyszy o miejscu ukrycia Heleny (podsłuchał, że Bohun zawiózł ją w okolice Jampola) oraz o planach Kozaków.
W wyruszeniu na poszukiwanie Heleny bohaterom przeszkodziła informacja, którą nocą przyniósł Wierszułł. Okazało się, że Chmielnicki wraz z Tatarami rozgromili wojska książęce pod Piławcami, a Wiśniowieckiemu regimentarze odebrali dowództwo!

Rozdział IX

Ci, którym udało się zbiec spod Piławiec, ukryli się we Lwowie – siedzibie żołnierzy i uciekinierów.
„Pan Skrzetuski ze swym oddziałem przybył w dwa dni później, gdy już cały gród był zapchany uciekającym żołnierstwem, szlachtą i uzbrojonym mieszczaństwem. Myślano już o obronie, gdyż lada chwila spodziewano się Tatarów, ale nie wiedziano jeszcze, kto stanie na czele i jak się do dzieła weźmie, dlatego wszędy panował bezład i popłoch. Niektórzy uciekali z miasta wywożąc rodziny i mienie, okoliczni zaś mieszkańcy szukali w nim schronienia; wyjeżdżający i wjeżdżający zawalali ulice i wzniecali tumulty o przejazd; wszędy było pełno wozów, pak, tłumoków i koni, żołnierzy spod najrozmaitszych znaków; na wszystkich twarzach czytałeś niepewność, gorączkowe oczekiwanie, rozpacz lub rezygnację. Co chwila przestrach jak wir powietrzny zrywał się niespodzianie; rozlegały się krzyki: „Jadą! Jadą!” - i tłumy poruszały się jak fala; czasem biegły na oślep przed siebie, rażone szaleństwem trwogi, dopóki nie pokazało się, że to nadjeżdża nowy jakiś oddział rozbitków”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 -  - 35 -  - 36 -  - 37 -  - 38 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Ogniem i mieczem” w pigułce
2  Historia w „Ogniem i mieczem”
3  Czas i miejsce akcji „Ogniem i mieczem”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: