Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy zniecierpliwienie oczekiwaniem na przyjazd Heleny stało się nie do wytrzymania, Skrzetuski wysłał do Rozłogów swojego pachołka Rzędziana z listem. Gdy ten wrócił, Jan prawie rzucił się na niego z pytaniami o stan ukochanej, o traktowanie jej przez przyszywaną ciotkę oraz o zachowanie Bohuna. Uspokoiwszy się trochę długim na cztery strony listem od Heleny oraz szczegółową relacją Rzędziana, ofiarował mu wielką zapłatę.

Rozdział VI

Na Ukrainie zapanował złowieszczy nastrój:
„poczęły zrywać się jakieś szumy, jakoby zwiastuny burzy bliskiej; jakieś dziwne wieści przelatywały od sioła do sioła, od futoru do futoru, na kształt owych roślin, które jesienią wiatr po stepach żenie, a które lud perekotypolem zowie. W miastach szeptano sobie o jakiejś wielkiej wojnie, lubo nikt nie wiedział, kto i przeciwko komu ma wojować. Coś zapowiadało się wszelako. Twarze ludzkie stały się niespokojne”.
Atmosfera nadciągającej bitwy udzieliła się także księciu Jeremiemu Wiśniowieckiemu. Chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o ewentualnym przeciwniku, rozkazał swoim zaufanym ludziom zdobyć potrzebne informacje. W tym celu polecił panu Bychowcowi, by pojechał na Sicz i rozeznał się w sytuacji. Gdy o tej misji dowiedział się Skrzetuski, natychmiast popędził do Jeremiego z prośbą o zastąpienie rycerza. Wiśniowiecki przystał na petycję Jana, który pragnął przy okazji podróży odwiedzić Helenę w Rozłogach:
„W Łubniach od dawna trudno już mu było wysiedzieć, a ta ekspedycja dogadzała wszelkim jego życzeniom. Naprzód miał zobaczyć Helenę, a potem – prawda, że trzeba było się od niej na dłuższy czas oddalić, ale właśnie taki czas był potrzebny, by drogi po niezmiernych deszczach stały się dla kół możliwe do przebycia”.
Bohater wyruszył w drogę jeszcze tego samego wieczora. Towarzyszyli mu Rzędzian i czterdziestu semenów z kozackiej książęcej chorągwi.

Rozdział VII

Podróż Skrzetuskiego była bardzo długa. Do ukochanej Heleny dotarł dopiero w drugiej połowie marca. Stęskniony, nie zwrócił uwagi na chłodne przyjęcie przez kniahinię, która rozpogodziła się dopiero, gdy powtórzył swoją obietnicę o pozostawieniu jej Rozłogów (prawnie należących do Heleny).

Powitanie pary zakochanych byłą bardzo radosne:
„Wbiegłszy zdyszana i kraśna jak wiśnia, tchu prawie złapać nie mogła i tylko oczy śmiały się jej szczęściem i weselem. Skrzetuski skoczył jej ręce całować, a gdy kniahini dyskretnie wyszła, całował i usta, bo był człowiek porywczy. Ona też nie broniła się bardzo, czując, że niemoc opanowywa ją ze zbytku szczęścia i radości”.
Młodzi snuli plany na przyszłość, wróżąc sobie z kukania kukułki, że doczekają się dwunastu synów i spędzą wspólnie ponad pięćdziesiąt lat.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 -  - 35 -  - 36 -  - 37 -  - 38 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Ogniem i mieczem” w pigułce
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Ogniem i mieczem”
3  Charakterystyka BohunaKomentarze: Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: