Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wieczorem Skrzetuski ruszył w dalszą drogę, kierując się w stronę Siczy.

Rozdział VIII

Przejeżdżając przez Czehryn, Skrzetuski przekazał Zaćwilichowskiemu listy, które pisał do niego książę i spotkał się z pułkownikiem Barabaszem, który otrzymał list z pogróżkami od Chmielnickiego.

Przy okazji pobytu w Czehrynie Skrzetuski dowiedział się o nastrojach, panujących w mieście. Wszyscy bali się nadchodzącej wojny:
„Ale jakkolwiek czarne chmury skłębiły się na widnokręgu ukraińskim, jakkolwiek padała od nich noc złowroga, jakkolwiek we wnętrzu ich kłębiło się i huczało, a grzmoty przewalały się z końca w koniec, ludzie nie zdawali sobie jeszcze sprawy, do jakiego stopnia burza się rozpęta”.
Mimo przepełnionej złymi wróżbami atmosfery Jan nie posłuchał rad i nie przerwał drogi na Sicz. Skorzystał jedynie z podpowiedzi Barabasza i przesiadł się do łodzi.

Przed wypłynięciem na Dniepr Jan spotkał ucztujących Zagłobę i…Bohuna! Od tego pierwszego dowiedział się, że pił z Kozakami, ponieważ próbował ich przeciągnąć na stronę Rzeczypospolitej, a ich dowódcy – Bohunowi – obiecał przyjęcie do swego rodzinnego herbu, co umożliwiłoby mu poślubienie jakiejś szlachcianki, w której bardzo się kochał:
„on mi po pijanemu wyznał, iż się w szlachciance kocha i chce się z nią żenić, przeto nie wypada mu w wigilię ślubu z chłopy się bratać. Toć on chce, bym go adoptował i do herbu przypuścił”.


Gdy nastał czas odpłynięcia, Skrzetuski pożegnał się z Zaćwilichowskim i Zagłobą. Przez całą drogę rozmyślał o Helenie i Bohunie, który – nie wiedzieć czemu – przebywał w Czehrynie:
„Obawa, złe przeczucia, troski obsiadły go jak kruki. Począł mocować się z nimi, aż się znużył, myśli mu się mąciły, zmieszały jakoś dziwnie z poświstem wiatru, z pluskiem wioseł, z pieśniami rybaków – i usnął”.


Rozdział IX

Skrzetuski ze swoimi ludźmi płynęli korytem Dniepru. Podziwiali piękno i wielkość rzeki:
„Szeroko rozlane wody marszczyły się w drobne zmarszczki od lekkiegoi ciepłego powiewu. Brzegi były w tumanie i zlewały się z płaszczyzną wód w jedną nieprzejrzaną równinę”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 -  - 29 -  - 30 -  - 31 -  - 32 -  - 33 -  - 34 -  - 35 -  - 36 -  - 37 -  - 38 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Ogniem i mieczem” w pigułce
2  Motyw władcy w „Ogniem i mieczem”
3  Ramowy plan wydarzeń „Ogniem i mieczem”Komentarze: Streszczenie szczegółowe „Ogniem i mieczem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: